Slovenský spolok SCRABBLE

      

SSS vznikol 16. 12. 1998, v deň 50. výročia začiatku sériovej výroby SCRABBLE®, najpopulárnejšej slovnej hry na svete.A
K
T
U
A
L
I
T
Y


2019


Vinšujeme vám všetkým vydarené veselé
Vianoce, veľa vymrznutých vodných vločiek, vrchovato všakovakých vecí vyložených vôkol vyzdobených vetvičiek, vkusne vystrojenú večeru - vynikajúco vysmaženú veľrybu vysypanú voňavými vňaťami, vyprážaného vola, vychladené vínko, voňavý vermút, vanilkové vrkôčiky, venčeky, vianočku vypchatú vysušenými výrastkami viniča...

V Lehote sa dňa 17.12. konal tradičný školský turnaj v scrabble. Vďaka pomoci od školy, SSS a niektorých konkrétnych hráčov mohli žiaci hrať súbežne na viacerých stoloch, škola dostala scrabblovnice aj víťazné poháre. Keďže škola patrí k špičke v okrese Nitra, súboje boli napínavé. 1. miesto si vybojoval Samo Štefanka, 2. miesto získala Hanka Zaujecová, bronz si odniesla Viki Bernáthová. Blahoželáme!
Tu sú fotografie.

 


Ďalší kvalifikačný turnaj sa konal 7. decembra v Lučenci. O body do kvalifikácie bojovalo 31 scrabblistov. Zlatú medailu si odniesla Eva Zahradníková, striebornú Zdenka Žákovičová a bronzovú Peter Lámer.
 


 


Pozvánka na priateľský turnaj Corgoň scrabble open, ktorý sa uskutoční 30. novembra v Nitre.  

 

Druhý kvalifikačný turnaj bol 16. novembra v Komárne. Zúčastnilo sa ho 32 hráčov. Víťazom sa stal Jozef Poremba, druhé miesto získala Viera Jambrichová a tretie miesto Jozef Gajdoš.
 


 


► Od 11.11. 11:11:11 do konca marca budúceho roku môžete posielať riešenia 1. písomnej súťaže v tejto sezóne.

 

► Od 1.11. 11:11:11 do konca marca bude prebiehať  26. internetový turnaj SIT. Riešenia prvého kola posielajte do 13. novembra.  

 

Záujemcovia o účasť na Vianočnom turnaji v klasickej verzii scrabble na herni (každý s každým dvakrát), prihláste sa mailom na  scrabblesutaz@gmail.com  do 2. novembra 2019. Ďalšie informácie vám prídu mailom po uzávierke..  

 

Prvý kvalifikačný turnaj v novej sezóne sa konal 26. októbra v Bardejove. Zlatú medailu spomedzi 25 hráčov získala Eva Zahradníková, na druhom mieste skončil Patrik Pinter a na treťom Gertruda Vilner.
 


 


Stiahnite si novú databázu slov pre program El Siňo. Link je v pravom stĺpci.
 

Vyzývame záujemcov o organizovanie kvalifikačného turnaja v Poprade (18. januára 2020), aby sa prihlásili členom rady SSS najneskôr do nedele 3.11. vrátane. Pôvodný organizátor J. Vernarský sa organizovania turnajov v tejto sezóne vzdal mailom dňa 14.10.
  >> Turnaj v Prešove už náhradného organizátora má. Pokiaľ nebude oznámená zmena, platí kalendár podujatí tak, ako je uverejnený na stránke v sekcii Turnaje SSS 2019/2020.

 

Stiahnite a preštudujte si aktualizovaný súťažný poriadok. Zmeny sú zvýraznené žltou farbou.
 

Medzi platné 2-4 písmenové slová boli pridané tieto: ch dz dž uf drm kýv axle smúc tápa tesá
Vyradené boli tieto 2-5 písmenové slová: úf rácuc sáčuc špená špené špenú špený
Všetky zmeny si pozrite vľavo v sekcii PRAVIDLÁ, resp. v súbore opravy2019.doc

 

V nadväznosti na Snem SSS konaný dňa 5. októbra Rada prijala úlohu zrevidovať Stanovy SSS. Stanovy sú základným dokumentom, podobne ako v demokratickom štáte Ústava. Mali by mať teda takú kvalitu, aby sa nemuseli meniť každý rok. Úlohou je poverený Mišo Ivan, nový člen Rady. Ak máte návrh na zmenu Stanov alebo nejaký podnet k ich revízii, kontaktujte čo najskôr Miša (ivan@volley-city.sk). Podnety od členov prijímame do 15. novembra 2019.
 

► Na turnaji v Bardejove sa bude vyberať členské na sezónu 2019/2020. Kto má internet banking, môže poslať peniaze na účet: SK54 3100 0000 0042 2016 8604. Do poznámky uveďte "SSS - členské - svoje meno".
 

Slovenský pohár v aktuálnej sezóne získala so 436 bodmi Eva Zahradníková. Gratulujeme.
 

Na sneme SSS, ktorý sa uskutočnil 5. októbra v hoteli Klar v Liptovskom Mikuláši, bola zvolená nová Rada SSS. Predsedníčkou Rady sa stala Eva Zahradníková, v Rade budú pracovať ešte Patrik Pinter a Michal Ivan. Kontrolórkou zostáva Erika Tomková.
Snem zrušil Komisiu pre radosť z hry, turnajových vedúcich a hlavného rozhodcu.

 

5. a 6. októbra sa v hoteli Klar v Liptovskom Mikuláši uskutočnili 21. Majstrovstvá Slovenska v scrabble. Pre pripomenutie predkladáme poetický príhovor predsedu.
Majstrom Slovenska sa s 10 výhrami stal Miroslav Štrba. Striebro si vybojoval Marián Šimko a bronz Peter Lámer. Medailistom blahoželáme.
ONLINE prenos - kategória A - je TU.

 V kategórii B, ktorej sa zúčastnilo 14 hráčov, sa najlepšie darilo Tomášovi Smoligovi. Na druhom mieste skončila Katarína Vaváková a na treťom Miroslav Vaňo.
ONLINE prenos - kategória B - je TU.

 
► Od mája do septembra prebiehal  25. internetový turnaj SIT. Zúčastnilo sa ho 36 hráčov, odohralo sa 10 kôl. Najšikovnejší bol Vladimír Makýš, ktorý nahral až 1195 bodov a vo všetkých kolách našiel najlepšie riešenie. Na druhom mieste skončil Ján Paco a na treťom Jozef Gajdoš. Ďakujeme všetkým za účasť a v novembri začíname znovu.

 

Posledný kvalifikačný turnaj v tejto sezóne sa konal 14. septembra v Novej Bani.Zúčastnilo sa ho 34 hráčov. Najlepšie sa darilo Patrikovi Pinterovi, ktorý ako jediný mal 6 výhier a jednu remízu. Druhé miesto obsadil Miroslav Štrba a tretia skončila Viera Jambrichová.
ONLINE prenos je TU.
Pozrite si aktualizovaný zoznam hráčov kvalifikovaných na MS.

 


 


 


► Riešenia 2. písomnej súťaže poslalo 17 scrabblistov. 848 bodov sa podarilo nahrať Jozefovi Gajdošovi, čím si vyslúžil prvé miesto. Na druhom mieste s 802 bodmi skončil Ivan Pastucha a na treťom mieste sa s791 bodmi umiestnila Gabriela Sládeková.

 

Ďalší kvalifikačný turnaj sa konal 29. augusta v Poprade. Zúčastnilo sa ho 35 hráčov. Na prvom mieste skončil Patrik Pinter, na druhom Miroslava Janikovičová a na treťom Miroslav Štrba.
ONLINE prenos je TU.

 


 


 


12. kvalifikačný turnaj sa uskutočnil 3. augusta v Slovenskej Ľupči. Zúčastnilo sa ho 32 hráčov. Zlato si odniesol Peter Lámer, striebro získal Patrik Pinter a bronz Eva Zahradníková.

 

20. júla sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnil priateľský turnaj Hlúň. Zúčastnilo sa ho 14 hráčov, z toho až 7 bývalých majstrov Slovenska. Na prvom mieste skončil Peter Lámer, na druhom Eva Zahradníková a na treťom Ivan Pastucha.      TABUĽKY    SPRÁVA


 


 

 

► Do Pribinovho pohára sa v tejto sezóne budú započítavať výsledky z kvalifikačných turnajov v Partizánskom, Lehote (pri Nitre) a Novej Bani a takisto výsledok z Majstrovstiev Slovenska v Liptovskom Mikuláši (len A-turnaj). Pohár sa realizuje s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja a s finančnou podporou mesta Nitra. 

 

► Rada na svojom zasadaní 15. júna akceptovala vzdanie sa členstva v Rade Gertrúdy Vilner a kooptovala za svojho nového člena Evu Zahradníkovú.

 

 

15. júna prebehol v Lehote (pri Nitre) ďalší kvalifikačný turnaj. Zúčastnilo sa ho 37 hráčov. Najlepšie sa darilo Patrikovi Pinterovi, striebro si odniesol Jaroslav Vernarský a bronz Pavol Boroš.

 

Do Príručky pre začiatočníkov sme zaradili aj sedem videí, ktoré pomôžu nováčikom pri ich prvom turnaji. Videá nájdete dole pod textom.

 

Na 10. kvalifikačný turnaj, ktorý sa konal 25. mája v Osrblí, prijalo pozvanie 27 hráčov. Na prvom mieste skončil Ivan Pastucha, na druhom Jaroslav Vernarský a na treťom Eva Zahradníková. ONLINE prenos je TU.
 

11. mája sa uskutočnil v Liptovskom Mikuláši priateľský turnaj HLÚŇ. Z desiatich protagonistov sa najlepšie darilo Renate Janovskej, druhá skončila Erika Tomková a tretí bol Miro Vaňo.
Prihlasovací formulár Zoznam prihlásených

  

Ďalší kvalifikačný turnaj sa uskutočnil 4. mája v Košiciach . Bojovať prišlo 35 hráčov. Zlato získal Peter Lámer, striebro Jaroslav Vernarský a bronz Viliam Šnábel. ONLINE prenos je TU.

  

Oslávte Prvý máj duševnou prácou. Pozývame vás riešiť 25. internetový turnaj, ktorý bude prebiehať do druhej septembrovej stredy.

 

Od začiatku mája do 8. septembra sa môžete trápiť nad druhou tohtosezónnou Písomnou súťažou.

 

9. Majstrovstvá Slovenska vo vykladacom scrabblesa uskutočili 13. apríla v Liptovskom Hrádku. Zúčastnilo sa ich 28 hráčov. Najlepšie sa darilo Eve Zahradníkovej, na druhom mieste skončil Patrik Pinter a na treťom Miroslava Janikovičová..

  

10. apríla 2019 sa uskutočnil študentský turnaj vo vykladacom scrabble na SOŠ elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku. Spolu súťažilo 35 hráčov - dvojíc i jednotlivcov. Najúspešnejšia bola dvojica Andrej Válek a Ema Balcová. Ema reprezentovala školu aj na sobotňajších Majstrovstvách Slovenska.

 


 


Od 8. apríla môžete svoje príspevky a názory zverejňovať v novom fóre. Je potrebné sa doň zaregistrovať. Prosíme, aby ste sa tam správali slušne a nikoho žiadnym spôsobom neurážali. Nezverejňujte veci, ktoré nesúvisia s hrou scrabble, s naším spolkom alebo s turnajmi a súťažami organizovanými SSS.

 

 

31. marec bol posledným dňom na vypracovanie 1. písomnej súťaže tejto sezóny. Dostali sme 15  riešení. Víťazom sa stal Jaroslav Vernarský, ktorý nahral 733 bodov. Na druhom mieste skončil Ivan Pastucha a na treťom Jozef Gajdoš.

 

 

► Preštudujte si mierne aktualizovaný súťažný poriadok, ako aj zoznamy troj, štvor a päťpísmenových slov, zoznam slovies, podstatných mien a prídavných mien, i zoznam zvieracích prídavných mien.

 

 

► 8. kvalifikačný turnaj sa uskutočnil 30. marca v Partizánskom. O medaily bojovalo 28 hráčov. Zlato si z turnaja odniesol Peter Lámer, striebro získala Mária Ponická a bronz Jozef Gajdoš. ONLINE prenos je TU.
Z deviatich riešiteľov hesiel turnaja boli vylosovaní a darček získali Janko Milan a Patrik Pinter.

 
 


► Skončil sa 24. internetový turnaj SIT. Spolu sa ho zúčastnilo 38 hráčov. Víťazom sa stal Vladimír Makýš, ktorý v každom kole našiel najlepšie riešenie a dosiahol tak 1106 bodov. Na druhom mieste skončil Tomáš Smoliga  a na treťom Jozef Poremba.

 

 

► Ďalší kvalifikačný turnaj sa uskutočnil 9. marca v Prešove. Prvý ONLINE prenos z turnaja si budete môcť pozrieť TU.
Víťazkou sa stala Eva Zahradníková, na druhom mieste skončil Ivan Pastucha a na treťom mieste Daniel Brezovan.

 


 

► Na stretnutí Rady SSS 16. februára boli schválené Zásady činnosti komisií.

 

 

16. februára sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnil šiesty kvalifikačný turnaj. Zúčastnilo sa ho 40 hráčov. Zlato si vybojovala Eva Zahradníková, striebro patrí Tomášovi Dubielovi a bronz Ivanovi Pastuchovi.

 


 

 

► Pred bratislavským turnajom Rada na svojom zasadaní kooptovala za svojho nového člena Patrika Pintera, ktorý tak nahradil zosnulého Slava Kohútika. Následne sa členstva v Rade i v spolku vzdala Viera Jambrichová. Novou členkou Rady sa stala Gertrúda Vilner.
Keďže doterajší správca stránky Marcel Makovník sa takisto vzdal členstva v našom spolku a tým i všetkých činností, ktoré vykonával, internetový turnaj bude mať dočasne na starosti Erika Tomková a aktualizáciu stránky Ľubo Mazán.

 

 

26. januára sa v Bratislave uskutočnil piaty kvalifikačný turnaj. Víťazom sa stala Erika Tomková. Striebro si odniesla Zdenka Žákovičová a bronz získal Patrik Pinter.

 


 


12. januára sa v Kežmarku uskutočnil ďalší kvalifikačný turnaj. Jeho víťazom sa stal Ivan Pastucha. Na druhom mieste skončil Jaro Vernarský a ako tretia skončila Erika Tomková. Cenu za ňu preberá kamarátka.

 


 


2018

 

 

Pred vianočnými sviatkami sme sa stretli na kvalifikačnom turnaji, ktorý sa konal 15. decembra v Komárne.Zlatú medailu si odniesol Peter Lámer, striebornú Noro Lančarič a bronzovú Patrik Pinter.

 

► Prvý tohtosezónny priateľský turnaj o Liptovského Hlúňa sa uskutočnil 1. decembra v Liptovskom Hrádku. Víťazom sa stal Patrik Pinter.

 

Druhý kvalifikačný turnaj sa uskutočnil 10. novembra v Bardejove. Prvé turnajové víťazstvo si vybojoval Viliam Šnábel, striebro patrí Eve Zahradníkovej a ako tretí sa umiestnil Jozef Poremba.

 

Tretiu dekádu sme otvorili prvým kvalifikačným turnajom v sezóne, ktorý sa konal 20. októbra v Martine. Premiérové víťazstvo na turnaji si vyslúžil Jozef Gajdoš, na druhom mieste sa umiestnil Ivan Pastucha a ako tretí skončil Peter Lámer.

 

Do 24. scrabblového internetového turnaja sa môžete zapojiť zaslaním svojho riešenia do 24. októbra.

 

Počas majstrovstiev boli vyžrebované zásobníky pre 1. písomnú súťaž 2018/2019.

 

Jubilejné 20. majstrovstvá Slovenska v SCRABBLE sa uskutočnili počas 29. a 30. septembra v Liptovskom Mikuláši. Ich víťazom sa stal Patrik Pinter, ako druhý sa umiestnil Jaroslav Vernarský a bronz patrí Viere Jambrichovej.

foto

 

V kategórii B, ktorej sa zúčastnilo 18 hráčov, sa najlepšie umiestnil Tomáš Smoliga. Druhú priečku obsadila Marta Fornerová a ako tretí skončil Tomáš Dubiel.

foto

 

Víťazom Slovenského pohára pre rok 2018 sa stal Jaroslav Vernarský.

 

► "Banskobystrický" kvalifikačný turnaj, posledný v tejto sezóne, sa uskutočnil 8. septembra v Slovenskej Ľupči. Na prvom mieste sa umiestnila Eva Zahradníková, druhý skončil Patrik Pinter a prvýkrát na stupni víťazov sa ocitol Viliam Štrelinger na treťom mieste.

 

Každého scrabblistu poteší básnička Letom Svetom od Ivana Pastuchu.

 

► Víťazom 2. písomnej súťaže sa stal Marcel Makovník. Na druhom mieste sa umiestnil Ivan Pastucha a tesne za ním Jaroslav Vernarský.

 

► Predposledný kvalifikačný turnaj tejto sezóny sa uskutočnil 25. augusta v Zlatých Moravciach. Premiérové víťazstvo si odniesol Michal Ivan, striebornú priečku obsadil Peter Lámer a ako tretia skončila Eva Zahradníková.

 

► V dvadsiatom treťom internetovom turnaji sa o prvé dve priečky podelili Vladimír Makýš a Jaroslav Vernarský, na treťom mieste sa umiestnil Milan Macek.

 

► Tradičný open-air kvalifikačný turnaj sa odohral 4. augusta v Lučatíne. Ako prvý skončil Jaroslav Vernarský, premiéru na stupni víťazov mal Jozef Mráz na druhom mieste a bronz si vybojoval Miroslav Vaňo.

foto

 

► Dvadsiatka scrabble-pozitív nadšencov strávili júlový týždeň (16. - 22. júla) na Scrabble campe v Podhájskej.

 

► V Poprade sa 30. júna uskutočnil už dvanásty kvalifikačný turnaj tejto sezóny. Na prvom mieste sa umiestnil Jaroslav Vernarský, za ním Marián Šimko a ako tretí skončil Peter Lámer.

 

► Na výnimočnom letnom Hlúňovi (23. júna), sme mali ako prekvapenie úžasného hráča, ktorý kraľuje na herni pod nickom Nestastie. Okrem neho si prišlo zmerať sily ďalších 12 hráčov.

 

► Nitriansky kvalifikačný turnaj sa uskutočnilí 16. júna v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Na prvej priečke sa umiestnil Marcel Makovník, striebro patrí Jozefovi Gajdošovi a premiérový zápis v Zlatej tabuľke získavá Marián Henc na treťom mieste.

foto

 

► Desiaty kvalifikačný turnaj sa odohral tentokrát v novohradskom regióne, 26. mája v Lučenci. Víťazstvo si vybojoval Ivan Pastucha, na druhom mieste skončil Marcel Makovník a tretia pozícia pripadla Petrovi Lámerovi.

foto

 

► Jarný priateľský turnaj o Liptovského Hlúňa sa uskutočnil 19. mája v Liptovskom Mikuláši. Prvé tri pozície obsadili postupne Eva Zahradníková, Patrik Pinter a Erika Tomková.

 

► Deviaty kvalifikačný turnaj sa uskutočnil opäť na východe, 5. mája v Košiciach. Na prvom mieste sa umiestnil Jaroslav Vernarský, ako druhá skončila Eva Zahradníková a bronzovú priečku si vybojoval Marián Šimko.

 

► Na vykladacích majstrovstvách boli vyžrebované zásobníky pre 2. písomnú súťaž 2017/2018.

 

► Už ôsme Majstrovstvá Slovenska vo vykladacom SCRABBLE, sa uskutočnili 14. apríla, tradične, v Liptovskom Hrádku. Prvý zápis do Siene slávy získal Jozef Gajdoš, ktorý sa stal zároveň víťazom a Miroslav Štrba na druhom mieste. Tretia priečka prislúcha Marcelovi Makovníkovi.

 

► Prečítajte si a zachyťte atmosféru z priateľského turnaja "Corgoň", ktorý sa konal 7. apríla v Nitre.

 

► Víťazkou 1. písomnej súťaže 2017/2018 sa stala Gabriela Sládeková. Druhé miesto patrí Jaroslavovi Vernarskému a na treťom mieste sa umiestnil Ivan Pastucha.

 

► Svoje riešenie prvého kola 23. scrabblového internetového turnaja môžete posielať do 18. apríla.

 

► Víťazstvo v 22. internetovom turnaji si rozdelili Jozef Gajdoš a Vladimír Makýš, na treťom mieste sa umiestnil Jaroslav Vernarský.

 

► Jar sme privítali 24. marca, na ôsmom kvalifikačnom turnaji v Partizánskom. Zlatú priečku získal Ivan Pastucha, za ním sa umiestnil Jozef Poremba a ďalší zápis do Zlatej tabuľky patrí Miroslave Janikovičovej.

 

► Ďalší kvalifikačný turnaj, ktorý je súčasťou Hviezdy východu, sa konal 3. marca v Prešove. Na stupni víťazov sa objavili postupne Peter Lámer, Patrik Pinter a Miroslav Vaňo.

foto

 

► Šiesty kvalifikačný a prvý pivovarnícky turnaj sa odohral 17. februára v Piešťanoch. Prvenstvo si vydobyla Eva Zahradníková, Rastislav Michalka sa ukázal ako strieborný a tretia priečka prislúcha Jozefovi Porembovi.

 

► Piaty kvalifikačný turnaj sa uskutočnil 20. januára v Kežmarku. Jeho víťazom sa stal Peter Lámer, na druhom mieste sa umiestnil Jozef Poremba a posledným medailistom sa stal Jaroslav Vernarský.

 

► Nový rok sme spoločne privítali 6. januára na priateľskom turnaji o Liptovského Hlúňa v Demänovej. Celkovým víťazom za rok 2017 sa stal Patrik Pinter.

 


Link na kompletnú stránku:
www.hramescrabble.sk

Pocitadlo.sk

aktualizované
18.1.2020

Zo života
scrabblistov

Môj scrabble príbeh

Nováčik na turnaji?
Príručka pre začiatočníkov


FOTO-galéria

Diskusné fórum

Rekordy
 
 
Scrabblovinky

El SiňoPartnerské mestá

Martin
Žilina
Nitra
Partizánske
Košice
Lipt. HrádokPartnerské kraje

Nitriansky kraj
Žilinský kraj
 

    
 

 

HLAVNÁ STRÁNKA 2016-2017

HLAVNÁ STRÁNKA 2013-2015

HLAVNÁ STRÁNKA 2011-2012

HLAVNÁ STRÁNKA 2007-2010
 

  

 ►   späť na začiatok

 ►   linka na hlavnú stránku SSS